„White@black” („Białe na czarnym”)
to seria wielkoformatowych monochromatycznych rysunków wykonanych w maksymalnym nasyceniu czerni i bieli. Struktury wyłaniające się z czarnego tła obdarzone własnym życiem, są abstrakcyjnym zapisem obecnych w przyrodzie rytmów i sił.
Zainteresowania artystki koncentrują się na działaniu punktu i linii, a zarówno punkt jak linię można uznać za formy elementarne każdego dzieła. Kandinsky pisał: „Punkt jest małym światem – ze wszystkich stron, mniej lub więcej odciętym i prawie wyrwanym z otoczenia.”
Prace Joanny Mankiewicz balansują na granicy abstrakcji geometrycznej i organicznej. Pozostając jednocześnie niezidentyfikowane, coś sugerują, w pewnym stopniu są osadzone na granicy rozpoznawalnego świata: punkty niosą wrażenie płaszczyzn piasku, chmar ptactwa na bezkresnym niebie, linie i kreski mogą być syntezą rozległego krajobrazu czy struktur spotykanych wewnątrz tkanki organicznej.
Jest to wizerunek świata, zarazem realnego i abstrakcyjnego, brak w nim realistycznego przedmiotu, ale zostaje esencja materii. Czarny papier z oślepiającą białą linią lub rozproszone na nim punkty, zawierają ewidentny „ładunek” emocjonalny, ale nadal pozostają formalną kombinacją składowych elementów. To układy spontanicznych tekstur, wyłącznie czarno – białych, nierozpraszanych zmienną temperaturą koloru.
Z jednej strony asceza środków, z drugiej dążenie do czytelnej struktury, budzi skojarzenia z grafiką warsztatową. Wybrane przez artystkę narzędzia czyli markery akrylowe są nieedytowalne, błędu nie da się usunąć w sposób dla pracy bezstratny, więc wszystkie białe linie i punkty zostawiane na papierze, sprawiają wrażenie wykonanych pewnym, precyzyjnym ruchem ręki.
Joanna Mankiewicz – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2007), Wydziału Grafiki i Malarstwa (specjalizacja projektowanie graficzne). Malarka, graficzka i ilustratorka, uczestniczka licznych wystaw w kraju i za granicą. Na kierunku Grafika w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami PAN prowadzi zajęcia z liternictwa, typografii oraz projektowania graficznego.