Już wkrótce Zimni Ogrodnicy, a więc sezon ogrodniczy można uznać za otwarty. Z tej okazji już w sobotę 22 maja – w Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej – zapraszamy na Sąsiedzki Piknik Bioróżnorodności.
Chcemy stworzyć okazję do spotkania działkowców, ogrodników balkonowych i podblokowych, entuzjastów ogrodnictwa społecznego oraz wszystkich zainteresowanych miejskim ogrodnictwem, zielenią w mieście, zdrowym stylem życia i ekologią.
W programie:
godz. 12.30-16
Wymiana sadzonek wszelakich.
Ogrodnicy, dzielcie się tym, co macie najlepsze i pokażcie swoje osiągnięcia, a w zamian przygarnijcie to, czego Wam potrzeba na rabatach i w doniczkach. Niech rośliny wyhodowane na działce wyruszą w podróż na balkon, a te spod bloku trafią na parapety. Pomidor za pelargonię? Tulipan za irysa? Wybór należy do was! Wymianę organizujemy wspólnie z grupą FB „Oddam / wymienię rośliny Warszawa” (https://www.facebook.com/groups/1555277441250094)
godz. 13-13:45
Dyskusja udziałem eksperta: Bioróżnorodność – czym jest, dlaczego jest ważna i jak służy jej miejskie ogrodnictwo?
Dyskusja udziałem eksperta: Bioróżnorodność – czym jest, dlaczego jest ważna i jak służy jej miejskie ogrodnictwo?
Różnorodność biologiczna jest kluczowym tematem w rozmowach o przyszłości miasta, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych. Maciej Łepkowski, ekspert od ogrodnictwa społecznego z ogrodu Motyka i Słońce na Jazdowie (https://www.facebook.com/motykaislonce), członek zespołu Bujnej Warszawy (https://www.facebook.com/bujnawarszawa) i doktorant w Katedrze Sztuki Krajobrazu SGGW, wyjaśni co to pojęcie oznacza w praktyce różnych form ogrodnictwa miejskiego.
godz. 14-16
Warsztaty gotowania z roślin nieoczywistych z Kasią Krysicką.
Warsztaty gotowania z roślin nieoczywistych z Kasią Krysicką.
Wiele roślin, które spotykamy na działkach, trawnikach, czy skwerach, może trafić na nasze stoły – nie tylko znany ze szkolnych stołówek szczaw. Trzeba tylko wiedzieć, jak uwolnić ich potencjał. Jak to zrobić dowiecie się na zajęciach praktycznych prowadzonych przez Kasię Krysicką (herbikids.pl).
Ekipa Słusznej Strawy (https://www.facebook.com/slusznastrawa) zapewni poczęstunek – oczywiście roślinny – przygotowany przez uchodźców z różnych stron świata.
Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte. Chętnych do udziału w warsztatach kulinarnych prosimy o zgłoszenia na adres nd@samrozkwit.org lub wiadomość na profilu FB (https://www.facebook.com/samrozkwit/).
Piknik odbędzie się na świeżym powietrzu, prosimy o zachowanie dystansu społecznego i noszenie masek.
Wydarzenie otworzy tegoroczny program „Naprzód Działki”, realizowany przez SAM Rozkwit na zlecenie Zarządu Zieleni m. st. Warszawy – symbolicznie wprowadzi ogródki działkowe do osiedlowej przestrzeni kulturalnej i zaprezentuje ich wkład w miejskie ogrodnictwo w wymiarze społecznym i ekologicznym.
Wydarzenie jest również częścią cyklu “Fioły, bziki, pasje” Centrum Łowicka.
miejsce: ogród Centrum ŁOWICKA
Obowiązuje reżim sanitarny, ilość miejsc ograniczona.