Prowadzenie i wykonanie utworów Justyna Kreft.
Bohaterem odcinka jest instrument, stanowiący rekonstrukcję warszawskiego fortepianu z 1830 roku. Replika wzoruje się na jednym z egzemplarzy firmy Krall&Seidler. Wytwórnia ta była najbardziej uznaną, polską fabryką fortepianów, działającą w stolicy w XIX wieku.
PROGRAM:
Franciszek Lessel – Wariacje op. 15 nr 1 a-moll na temat Yikhav, Cosaque d’au-delà du Danube. Air Russe
Replika warszawskiego fortepianu Kralla&Seidlera z 1830 roku zbudowana w 2020 r. w Pracowni pianin i fortepianów Andrzeja Włodarczyka.
„Jak brzmiały historyczne fortepiany? Dlaczego są tak niezwykłe? Na których z nich grali warszawscy kompozytorzy?
Zapraszam na cykl spotkań – audycji on-line, w którym zabiorę Państwa w podróż w czasie do dziewiętnastowiecznej Warszawy. Na unikatowych fortepianach z epoki zabrzmią kompozycje twórców działających w Warszawie, m.in. Franciszka Lessla, Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Podczas audycji będzie można przekonać się, jak bardzo dawne fortepiany różniły się od współczesnych, zarówno pod względem budowy, jak i brzmienia. Idei cyklu audycji przyświeca chęć odtworzenia realnego brzmienia dawnych fortepianów, prezentacja utworów w takim kształcie, jak słyszała to niegdyś publiczność warszawska.”
Justyna Kreft – pianistka i klawesynistka, zafascynowana grą na instrumentach historycznych. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny F. Chopina w Warszawie, a następnie Królewskie Konserwatorium w Brukseli. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych; koncertowała m. in. w Muzeum Handel & Hendrix House w Londynie, Musikinstrumenten-Museum w Berlinie, Narodowej Akademii Sztuki i Nauki w Czelabińsku, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Żelazowej Woli, Narodowym Instytucie F. Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Wydarzenie online na naszej stronie www, YouTube i Facebook.
Zrealizowano w ramach Programu „Stypendium Artystycznego m.st. Warszawy”