Grafika promująca projekt E.E.

E.E. spektakl według prozy Olgi Tolkarczuk

E.E. – spektakl na podstawie powieści Olgi Tokarczuk oraz warsztaty związane z tworzeniem scenariusza i analizą treści dzieła.

Projekt jest dialogiem z powieścią „E. E.” Olgi Tokarczuk.
Planowane są: spotkanie otwarte poświęcone tematyce psychoanalizy, warsztaty dla osób zainteresowanych uczestniczeniem w procesie powstawania spektaklu oraz wydarzenie finałowe – premiera teatralna.

Jesienią zaprosimy na spotkanie z ekspertem z dziedziny psychoanalizy, której wątek pojawia się w książce. Przyjrzymy się jak postrzegamy tę dziedzinę dziś. Czy jesteśmy otwarci na poznawanie siebie i wierzymy, że prowadzi to nas do samorozwoju i poprawy jakości życia, czy też wciąż ma swoich zwolenników przeświadczenie, że Freud i jemu podobni wcale nie przyczynili się do rozwoju nauki? Ciekawe wydaje się łączenie myślenia magicznego ze zgłębianiem własnej osobowości, przyjrzenie się, czy bohaterowie osadzeni w realiach początku ubiegłego wieku, tak bardzo różnią się od nas w myśleniu o sobie i świecie.

Choć finalnym efektem projektu będzie spektakl teatralny, ważne są także analiza tekstu w czasie warsztatów i proces tworzenia scenariusza.

Autorzy chcą zwrócić uwagę, że literatura może być pomocna w trudnych chwilach i wskazywać kierunki działań, że warto poszukiwać w istniejących dziełach kultury różnych kluczy do ich odczytania  i że inne dziedziny sztuki – tu literatura i teatr – potrafią ze sobą współgrać. Na potrzeby spektaklu powstaną kostiumy i scenografia gdzie za punkt wyjścia twórcy obierają epokę, w której została osadzona akcja powieści, jednak zakładają, że w twórczych poszukiwaniach, dalsze etapy akcji zostaną uwspółcześnione, co widz odczuje poprzez  zmieniające się kostiumy  i scenografię. Powstanie również dokumentacja wideo z premierowego spektaklu.

Projekt finansowany z Funduszu Edukacji Kulturalnej m.st. Warszawy

Grafika: Maciej Duralski

Skip to content