Bośnia i Hercegowina, państwo federacyjne, istniejące od 1992 roku, a powstające dwukrotnie w XX wieku, którego stolicą jest słynne, oblężone w latach 90` miasto – Sarajewo. Najsmutniejsze państwo Półwyspu Bałkańskiego, do dziś naznaczone tragicznym piętnem wojny, naznaczone ruinami ponad ziemią, minami w ziemi oraz w umysłach mieszkańców tego państwa. Teren najlepiej chyba określony mianem „bośniackiego chaosu”. A jednocześnie piękny, jak to Bałkany, przyrodniczo, geograficznie i geologicznie teren.
To wreszcie kraj wielu wyznań i niestety miejsce, w którym każda z tych nacji uważa za stosowne zaakcentować swoją wyższość nad innymi.
Odwiedzimy zarówno stolicę, z jej smaczkami (stadion Kośevo, Tunel Nadziei), jak i najwyższe połoniny, miasta-symbole , hity turystyczne oraz miejsca, które „odkrywaliśmy” z żoną dla siebie, ale również, by się nimi podzielić. W podróży cofniemy się aż do wczesnego średniowiecza, by zobaczyć ślady tego okresu na bośniackiej ziemi i poprzez czasy islamizacji i najsłynniejszych medres, po zamach w Sarajewie wrócimy do teraźniejszości .
Prowadzi Andrzej Pasławski